MIKEHO ŘEKA - POZOR, ČASTÉ FOTOPOVODNĚ

Moravské varhany 5x jinak

24. října 2017 v 14:56 | Mike |  Fotobublání
Jak je všeobecně známo, Morava je o něco více nábožensky zaměřená než třeba okolí Prahy. Díky tomu lze například v okolí Olomouce nalézt velké množství sakrálních staveb, které jsou, narozdíl od velké spousty podobných budov v Čechách, vzorně opravovány a udržovány. Najdeme zde o něco honosnější výzdobou než ve většině českých kostelů, potkáte tu více modlících se návštěvníků...

No a v neposlední řadě oplývají moravské chrámy a kostely také o něco velkolepějším pojetím typického chrámového nástroje - varhan. A právě krásu těchto hudbu přinášejících výtvorů bych chtěl demonstrovat v tomto článku. Předem se musím omluvit za kvalitu některých fotek, přeci jen kostely nejsou ve většině případů právě vhodně osvětlené, navíc některé snímky vůbec nebyly foceny pro účel zveřejnění, spíše šlo o prosté "náhodné cvaky" při dokumentaci interiéru kostela. Ve finále mi ale přišlo škoda dané snímky nevyužít - takhle alespoň lépe vynikne ta rozdílnost jednotlivých nástrojů.

Doporučuji si článek prohlédnout od začátku do konce. Právě na prvním a posledním snímku se totiž nacházejí dvoje, dle mého názoru nejkrásnější varhany. :)

Kostel sv. Mořice v Olomouci


Katedrála sv. Václava v Olomouci

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně

Kostel sv. Mořice v Kroměříži

Poutní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | 24. října 2017 v 18:55 | Reagovat

Byt nejsem verici ale kostely mam od mala rada a rada do nich chodim, budu trochu i jako Prazak oponovat. V Praze a okoli je nespocet kostelu z dob bud vrcholneho baroka anebo gotiky. Ale souhlasim s tim, ze v Cechach opravdu je stav nekterych kostelu tristni az primo tragicky. A jeste jedno specifikum maji moravske kostely. Schody a umisteni v intravilanu obci. Jinak jsem mela na blogu tri rocniky souteze O nejkrasnejsi sakralni stavbu. Dokonce jsem v jejich zacatcich davala anonci i do klubu.

2 Eliss Eliss | Web | 24. října 2017 v 19:01 | Reagovat

Jsou moc pěkné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Medaile "za věrnost" od správců rubriky "Fotíme na Téma týdne" na blogu Autorského Klubu. :-)A ještě jedno ocenění, tentokráte z rubriky "Uhádnete blogera?". :-)