MIKEHO ŘEKA - POZOR, ČASTÉ FOTOPOVODNĚ

Filmové zážitky poslední doby II

24. února 2015 v 19:51 | Mike |  Ostatní pulcoviny
Vzhledem k tomu, že je venku počasí docela na prd, nemám moc možností vyrazit ven fotit. Ještě, že můžu psát články i o něčem jiném...například o filmech. První článek s touto tématikou byl docela úspěšný, sklízel od Vás samé pozitivní komentáře. Tak proč v tom nepokračovat, že? Mám tu tedy přichystaný druhý díl mých stručných minirecenzí, snad se bude líbit... ;)-----------------------------------------------

Zkouška (viděno 12. ledna)
posterTenhle film mě opravdu příjemně překvapil. Obecně mám rád snímky, kde je uzavřená skupina lidí v nějaké místnosti a můžete sledovat jejich psychické změny a pochody. Zkrátka něco jako Kostka, KR 13 apod. V těchto zmíněných filmech mi ale něco málo chybělo, chtělo to prostě trochu jiný styl. Zkouška takový styl měla, zklamaný jsem nebyl... Jako největší pozitivum vidím fakt, že postavy se tu chovají jako normální lidi. Přemýšlí racionálně, mají smysluplné nápady, jejich chování zkrátka pochopíte. A nemusíte být zrovna Einstein, abyste si občas mohli říci "nojo, tohle bych udělal taky". Další významné plus je závěr - nic extra předvídatelného, dává to hlavu a patu. A navíc KONEČNĚ zůstává až do konce osoba, která je mi opravdu sympatická. Ne, vážně, na tento okamžik jsem čekal v podobných filmech tak strašně dlouho, až se mi nechtělo věřit, že se toho vůbec někdy dočkám. Ale i na tomto snímku se najde nějaká ta chybka. Dvě (možná i tři) z hlavních osmi postav mi přišly takové...zvláštní, nepřirozeně zahrané... Navíc ta stopáž mohla být trochu kratší, aspoň o pár minut - poslední půlhodina byla opravdu natahovaná. Abych to shrnul: pětihvězdičková paráda to sice úplně není, ale čtyři hvězdy si tenhle film zaslouží. :)
4/5 ****

-----------------------------------------------

Pod zemí (viděno 16. ledna)
poster
...vlastně ani nevím, jaký pocit z tohohle filmu mám. Prostředí pařížských katakomb je rozhodně zajímavé, příjemné je i oživení klasické zápletky pátráním po jistém pokladu. Úvod filmu je opravdu příjemný, plynule Vás vtáhne do děje. Přechod do prostředí městského podzemí je ale takový trochu rozpačitý, najednou se ke třem hlavním postavám nabalí skupinka dalších, navíc děj je podle mě trochu překombinovaný. Asi to bude znít divně, ale found footage (i když v tomhle případě logicky zapadá do děje) nebyla možná úplně nejlepší volba. Pokud se těšíte na nějakou tu hororovou nebo brutální podívanou, zážitkem pro Vás nejspíše posledních deset minut filmu. To je vážně docela maso. :D Ale na to, jak jsem se ve druhé polovině filmu cítil rozpačitě, nebyl celkový pocit úplně špatný. V úplném finále mi totiž náladu spravil závěr. Nějaká extra hluboká myšlenka se asi nekonala, ale bylo to takové pěkné záhadné (ale taky poměrně náhlé) ukončení děje. Znova si tenhle film asi nepustím, ale špatné vzpomínky na něj mít nebudu.

3/5 ***

-----------------------------------------------

Čarovný les (viděno 20. ledna)
poster
Na adaptaci muzikálu "Into the woods" jsem se vážně těšil. A je skvělé, že mohu říci, že mě film nezklamal. Už to obsazení mnohé slibovalo - Meryl Streep, Jehnny Depp...a hlavně Anna Kendrick (^^). Původní muzikál jsem předtím neviděl, ale hodně mě zaujal trailer. Spojování několika pohádkových postav do jednoho příběhu přece musí fungovat. A taky že ano! Po vizuální stánce je Čarovný les úžasný (až teda na ztvárnění spolknuté babičky a Karkulky - to byl docela kiks...), herecké výkony jsou super, písničky chytlavé (až vlezlé :D). Jediná věc, která mě opravdu mrzela, byl ten dost násilný přechod, kdy se asi v polovině filmu vystřídala hlavní zápletka. V muzikálu se ale tento předěl taky nachází, takže se proti tomu moc říct nedá - autoři se opravdu drželi předlohy. To u adaptací nebývá v takové míře běžné, a často je to na škodu filmu, takže v tomhle případě se to dá počítat i jako plus. Celkově film určitě doporučuji, hlavně pokud se chcete odreagovat u pohodového muzikálu, nebo máte stejně jako já slabost pro zmiňovanou Annu Kendrick. x)

4/5 ****

-----------------------------------------------

Ouija (viděno 21. ledna)
poster
Skvělý úvod, slabší závěr. Asi tak nějak se dá shrnout film Ouija. Celý příběh se točí kolem známé duchařské tabulky/hry, kdy s Vámi má duch komunikovat prostřednictvím posouvání kukátka po ploše s písmeny. Jak už jste asi pochopili, úvod se mi líbil. Měl krásnou atmosféru, hlavní postavy byly veskrze sympatické...ale potom? Potom nic. Nevím, jak se to stalo, ale ve druhé polovině filmu se ta duchařská atmoška záhadně vytratila a děj byl jedno velké vaření z vody. Tvůrci se sice zmohli na nějakou tu menší lekačku, ale to bylo maximum. Největší mínus tohohle filmu asi je fakt, že u všech ostatních si pamatuju většinu děje, ale tady mám v paměti opravdu jen první půlku. z té druhé se mi vybavuje jen pár krátkých útržků, které stojí za řeč. Bohužel film nedokázal udržet mou pozornost během celé stopáže. Docela zklamání...
2/5 **

-----------------------------------------------

Koralína a svět za tajemnými dveřmi (viděno 26. ledna)
poster
Nemůžu si pomoct, ale od Koralíny jsem čekal o dost temnější atmosféru. Jako hlavní slabinu snímku bych to ale neviděl - mám jiného kandidáta. Postavy! Film je plný různých individuí, které možná působí originálně, ale nejsou k sobě nijak logicky vázané a působí nepřirozeně. Tvůrci asi chtěli jít co nejvíce směrem originality, ale to způsobilo značnou přeplácanosat filmu. Zdá se mi prostě, že si všichni autoři sedli ke stolu, házeli nápady, sepsali je všechny na jeden velký papír a bez nějakého proškrtání podle něj napsali scénář. Abych ale jenom nekritizoval, film má i světlé stránky. Tou největší je pro mě přítomnost černého kocoura, který je mi těžce sympatický. A pokud mám říci, která část filmu se mi líbila nejvíce, vyberu určitě závěr. Posledních deset minut bylo vážně fajn, alespoň v nich se projevil ten můj vysněný temnější pohled na věc. Závěr tak vylepšil můj celkový pohled na film. Tři hvězdičky jsou ale vážně maximum, které jsem ochoten dát.
3/5 ***

-----------------------------------------------

Dívčí válka (viděno 11. února)
poster
Na závěr jsem vybral něco trochu jiného - divadelní záznam. František Ringo Čech mi jako bavič nikdy nevadil, jeho vystupování v různých talk-show jsou vždy pamětihodná. Je sice pravda, že Dívčí válka není až tak dobrá, jak jsem si jí představoval, ale rozhodně to bylo příjemné pokoukání. Sice jsem se u toho nijak netrhal smíchy, ale pár vtipných momentů tam vážně bylo. Ale ve finále je mi koncentrace vtipů docela jedno. Důležité bylo, že jsem se v průběhu inscenace nenudil. Příjemně se projevil jak Ringo, tak Štěpánová s Laurinovou...a božský pěvec Lumír v podání Mojmíra Maděriče byl prostě perfektní. :D Na druhou stranu mě neoslovily výkony Jiřího Langmajera a Oldřicha Navrátila - působili dost nepřesvědčivě. Ota Jirák tak nějak pendloval mezi dobrým a špatným výkonem: mužská role mě moc neoslovila, ženská byla o dvě třídy lepší. Děj příjemně plynul, moc hluchých míst tam nebylo. Jako oddychovka ideální. :)
3/5 ***

-----------------------------------------------

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zrzina Zrzina | E-mail | Web | 24. února 2015 v 21:53 | Reagovat

Koralínu znám a mám tu pohádku moc ráda :) ostatní ne ale mozna na nejaky z nich kouknu kazdopadne dekuji za tip :)

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 25. února 2015 v 9:26 | Reagovat

Z těhle všech znám dobře Dívčí válku. Je zvláštní porovnávat generační vidění tohoto vystoupení. Z mého více než padesátiletého pohledu je jiné než tvoje, určitě o dost mladší. Pro mne je to klasika stejně jako první inscenace Cimrmanů. Viděla jsem ji poprvé v televizi v jejích prvních letech uvádění, což už je nějakých dvacet let zpátky a byla jsem z ní stejně nadšená jak z těch Cimrmanů. Film o pařížských katakombách mi připoměl jiný, skvělou francouzskou komedii Krysy z podzemí. Kino už nějak nepatří k mým koníčkům jak dřív, je to asi tím že když jsme žili v Praze nebyl problém si najít kino vedle baráku. Na vsi to je o dost horší a kvalita místního městského kina je dost pofidérní. Mě zaujal a hodně na mne zapůsobil v poslední době film který taky už nepatří mezi nejnovější, spíš se řadí k těm fousatějším a to Schindlerův seznam. Naopak na českého lva nominovaný Mádlův Pojedeme k moři mne donutil vypnout televizi už po dvaceti minutách ....

3 Janinka Janinka | E-mail | Web | 25. února 2015 v 13:27 | Reagovat

Neviděla jsem nic z tvého seznamu, kromě Koraliny. A já si nemůžu zase pomoct, ale za mně 5 z 5.
Holt, někdo má rád holky, však to znáš :-D.

4 David David | E-mail | Web | 25. února 2015 v 19:19 | Reagovat

Díky za tip, mě nejvíce zaujala ta Zkouška, třeba se někdy podívám. :-)

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 27. února 2015 v 20:17 | Reagovat

Máš zajímavé tipy, viděla jsem před časem Kostku a byla kapku těžce stravitelná. Ale zajímavá nápady. Asi by mě nejvíc zlákal ten tajemný hvozd, jestli je to něco ve stylu Maleficent, tak by to byl krásný film.
Koralina se nelíbila? Pro mě jeden z nejúžasnějších filmů. Hudba, příběh, detaily... dokonalé! I to, jak se druhá matka postupně nenápadně mění, zpočátku běžná lidská bytost, potom se jí zvětšuje "hmyzí" zadeček, jako by přestávala dbát na to, jaký dojem udělá. Ale není film ten, který by se líbil lidem všem. ;-)

6 Lyra Lyra | E-mail | Web | 27. února 2015 v 22:05 | Reagovat

Zaujala mě Zkouška, mám ráda filmy pracující s omezeným prostorem, který dává vyniknout napětí mezi hrdiny. Chci vidět i Čarovný les, myslím, že by mohlo jít o fajn fantasy odddechovku. Koralinu jsem viděla a byla jsem docela zklamaná, knižní předloha od Neila Gaimana je mnohem lepší a není tak dějově roztříštěná jako film. Pokud jsi knihu nečetl, doporučuji, film se jí nevyrovná. :-)

7 Mike Mike | Web | 28. února 2015 v 17:56 | Reagovat

[2]: Mě by do kina nedostalo asi ani přestěhování do města. Já totiž prostě špatně snáším tu hlasitost - v kině to vždycky všechno řve na plný pecky. :-?

[3]: Samozřejmě, každému se líbí něco jiného. :-D

[5]: U Kostky mi chyběla nějaká vizuálně zajímavá past, ale v té době to s těmi triky samozřejmě bylo krapet těžší. Na svou dobu super... Čarovný les určitě doporučuju, je pravda, že tím stylem lesa se to Maleficient podobá, ale upřímně si myslím, že zahraniční filmy laděné do fantasy/pohádkového stylu teď celkově vizuálně vypadají všechny dost podobně. ;-) A Koralína se líbila, jenom mě zklamal ten děj, něco mi tam chybělo. 8-)

[6]: ČL je bezesporu "fajn fantasy oddechovka", aspoň tedy pro mě. :-D S Koralínou jsme na tom asi podobně. Ani jsem nevěděl, že je to podle knižní předlohy, možná někdy zkusím... 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Medaile "za věrnost" od správců rubriky "Fotíme na Téma týdne" na blogu Autorského Klubu. :-)A ještě jedno ocenění, tentokráte z rubriky "Uhádnete blogera?". :-)