MIKEHO ŘEKA - POZOR, ČASTÉ FOTOPOVODNĚ

Říjen 2014

Podzimní výhledy

30. října 2014 v 18:07 | Mike |  Fotobublání
I když nepříjemně fouká, prší a je mlha, má podzim v určitých chvílích opravdu krásnou atmosféru. Bohužel je to opravdu jen málokdy, ale když už vykoukne sluníčko, stojí to za to...
V úterý byl den volna (jak už to tak u státních svátků bývá) a toho se muselo využít. Rozhodli jsme se pro menší výlet. Jenže to nebylo jenom tak. Okolí už máme prolezlé křížem krážem, trmácení přírodou nepřicházelo v úvahu (protože byla fakt dost zima) a že by se nám zrovna chtělo na nějaký zámek, to se taky říct nedalo. Tak přišel na řadu kompromis. Vyrazilo se na zříceninu hradu Valdek. Toto místo leží ve vojenském prostoru Brdy, takže za normálních okolností bych jeho návštěvu nedoporučoval. Ovšem o víkendech a státních svátcích je umožněn legální vstup do areálu. Velmi sympatický je fakt, že hrad se nachází jen asi 150 metrů od parkoviště. A navíc je to poměrně v rovině, žádné únavné šplhání do kopce.
Valdek je na zříceninu dost zachovalý, možná právě díky vojenskému prostoru okolo nebyl tak navštěvovaný a vyhnulo se mu tak spousta návštěvníků. Nutno ale podotknout, že v 19. století byly některé části hradu opravené. Ale klid, nic nevkusného, vlastně to ani není poznat (alespoň mé oko nic nezaznamenalo, snad jen ty rámy oken mi přišly takové podezřelé). Abych to moc neprotahoval, Valdek je zkrátka moc pěkná zřícenina s charakteristickou věží, kterou pravděpodobně již brzy uvidíte na fotkách. Ale dnes ještě ne. Slíbil jsem vám, že s hrady a zámky dám na chvíli pokoj, a já to dodržím. Dneska totiž uvidíte pohledy z Valdeku na okolní les. Opravdu bych vám přál vidět to naživo, byla to paráda... ;)


Dovolená v černobílém

26. října 2014 v 14:51 | Mike |  Fotobublání
Není to tak dávno, co jsem zde slavnostně ukončil sérii článků z dovolené...no, ještě to nebylo tak úplně všechno, co jsem vám chtěl ukázat - ještě je tu pár černobílých fotek. Já vím, asi to není úplně nejatraktivnější styl článků, ale nebojte, pak už vám s těma památkama dám vážně pokoj...prozatím.
Teď ale zpátky k těm dnešním záběrům. Prvních pět fotografií zachycuje zámek v Lysicích, který jsme vyhodnotili jako suverénně nejhezčí z těch pěti, co jsme za ten týden navštívili. Jediným problémem tu byly naše "oblíbené" papuče na nohou. Ale jinak mohu prohlídku tohohle místa vřele doporučit, stojí to za to. Poslední fotka je z jiného zámku, který se nachází v Letovicích. Nedá se upřít, že nynější majitel stavbu zachránil před jistým koncem, zvenčí dokonce vypadá jako nová, ale co se týče vybavení interiérů, možná to chtělo zvolit jinou cestu. Majitel je totiž zaměřený na staré věci a aktuálně je ve tří čtvrtinách zámku navazené snad celé starožitnictví. Jsou tam všechny možné vyřazené pohovky, židle, křesla, obrazy a spousta klavírů. A těch pár opravených místností je...no, dost kýčovitě zařízeno. A vidět brnění nad krbem v dámské ložnci je přinejmenším neobvyklé...ale abych nebyl špatně pochopen, rozhodně nelituju návštěvy této památky a nechci nějak znevažovat ničí práci. Bez nového majitele by zámek už dávno nestál, podle vystavených fotografií to byla v roce 2004 naprostá ruina bez střechy a oken, jen nás prostě styl údržby zarazil. Ale zase to bylo něco jiného, nová zkušenost... ;)


Jak léto přešlo v podzim...

17. října 2014 v 16:21 | Mike |  Fotobublání
Po delší odmlce by to chtělo zase nějaký článek. Ideálně s něčím jiným, než fotkami z dovolené. Fajn, mám tu v zásobě i něco jiného. Pokud můj blog už znáte, asi tušíte, co teď přijde...ano, správě - kytičky! A taky pár hmyzích kamarádů...
Není žádnou novinkou, že tu máme podzim v plném proudu. Ale není to zase tak dávno, co mlhavá rána a napůl oranžové stromy nebyly na běžném pořádku. A právě z tohoto přechodného období mezi dvěma ročními obdobími pochází následující snímky. Docela mi takovéhle pozitivně laděné články chyběly. Přes zimu moc barevných a veselých fotek nenafotím, a do jara je ještě daleko. Takže musím využít téhle jedinečné příležitosti a zveřejnit těch pár zbývajících fotografií, které jsem měl v plánu.
Pokud by vás zajímalo něco z mého života, asi vás tentokrát zklamu. Klid, klid, klid, schovejte ty kapesníky, já se o tom rozepíšu někdy příště. Čekám totiž na jednu lehce speciální událost, o které se mi nechce psát zvláštní článek. Takže z nějakých aktualit vám jen prozradím to, že mě dneska čeká první prodloužená v tanečních. Případný report očekávejte v tom zmiňovaném "deníčkovém" článku. Můžu ještě naznačit, že absolutně nezvládám polku. Vzhledem k tomu, že to bude jeden ze dvou tanců s rodiči, pravděpodobně budu mít o čem psát...
Ale teď už se pohodlně usaďte a připomeňte si letní, potažmo raně podzimní dny.


Zřícenina, kostel, rozhledna a 2 města

8. října 2014 v 16:24 | Mike |  Fotobublání
Nadešel čas pro ukončení mé série článků o letošní letní dovolené. Už jste tu mohli vidět jeskyně moravského krasu, několik zámků, židovskou synagogu, pár zřícenin...no zkrátka všechno možné. A dnes to všechno uzavřeme cestou zpátky domů. Jistě chápete, že jsme se museli s Moravou rozloučit nějak důstojně. A i když se nám už nechtělo nikam moc šlapat, řešení se našlo. Jako první cíl byla vybrána zřícenina hradu Dalečín, která se nachází na velmi sympatickém místě - jen pár metrů od parkoviště před obecním úřadem. Pravda, moc rozlehlý hrad to není, ale to vůbec není na škodu. Alespoň jsme se tu moc nezdrželi a stačili jsme utéci před deštěm. Ten nás ale nakonec provázel celým dnem. Abyste věděli o čem mluvím, čtěte dále...
Další naše zastávka byla ve Vítochově, kde se nachází gotický kostel sv. Michaela. Takový kostel se opravdu jen tak nevidí, vypadá trochu jako hrad (a i když se mi nedaří nalézt nějaký typický majákovitý znak, prostě se mi při pohledu na tuto stavbu vybaví maják...záhada). Dovnitř jsme se sice nedostali, ale s tím se ani nepočítalo. Za návštěvu ale tohle místo určitě stojí. Je to opravdu fotogenická budova (navíc k ní vede silnice, i když je přímo uprostřed polí), ale lepší pocit bych z toho měl za hezkého počasí. Ano, hádáte správně - opět nás doháněl déšť a my museli zdrhat. Tentokrát jsme si vybrali jako chvilkové útočiště rozhlednu Karasín. Opět se nemusíme někam trmácet, parkoviště je hned pod věží. Rozhledna je součástí lyžařského areálu, byla vystavěna v roce 2002 a je z ní vidět opravdu hodně. A vstupné je taky moc pěkné - pouhých 5 korun za dospělého a 3 koruny za dítě. Počasí je ale nemilosrdné a před důkladnou sprchou ujíždíme do Bystřice nad Pernštejnem. Tam jsme dost zklamaní z nedostatku restaurací, oběd byl totiž naplánovaný zde. Moc se tedy nezdržíme, vyfotíme si kostel a jedeme dál. Nové Město na Moravě se projevilo o hodně vstřícněji. Restauraci nacházíme téměř hned, jídlo je fajn, počasí najednou taky. Idylka. Po jídle se definitivně loučíme s Moravou a jedeme domů... x)

zřícenina hradu Dalečín

Medaile "za věrnost" od správců rubriky "Fotíme na Téma týdne" na blogu Autorského Klubu. :-)A ještě jedno ocenění, tentokráte z rubriky "Uhádnete blogera?". :-)